اثر انگشت

اثر انگشت هم دیگر برای گوشی ها امنیتی پدید نمی آورد !!!

همانگونه که از تیتر خبر هم پیدا است ، داشتن اثر انگشت برای بسیاری از سیستم های امنیتی همچون گوشی ، گاوصندوق ، سیستم های ورودی ادارات و . . . نیز دیگر امن و مطمئن شناخته نمی شود. زیرا اثرانگشت مشابه اثر انگشت شما و همچنین سایر اثر انشگت ها نیز به تازگی ساخته شده است.

معمولا هر انگشتی خط و نگار مخصوص به خود را دارد و اصولا هیچ اثر انشگتی مشابه دیگری نیست. اما چنین چیزی دیگر امکان پذیر نیست . زیرا با استفاده از همین خصوصیاتی که گفته شد ، اثر انگشتی ساخته اند که به هر انگشتی می خورد همچون شاه کلیدی که به هر قفلی می خورد. پی این انتظار را داشته باشید که این اثر ساختگی بتواند ورودی دسترسی به مهم ترین اسناد شما را پیدا کرده و آن را باز کند.

اسم این اثر هوشمند finger print نیز نام دارد که تمامی پیشرفت ها را زیر سؤال برده است. زیرا دیگر چیزی بالاتر از اثر انگشت وجود ندارد که هویت آدمی را اثبات نماید که با چنین تکنولوژی این حقیقت آشکار شد که تنها خود انسان باید در هر صحنه و جایی حضور داشته باش و اثر انگشت و . . . نیز دیگر کاربردی ندارد.

اگر کمی به انگشتان خود نگاه کنید متوجه خواهید شد که بیضی هایی از نوع خط بر روی انگشت شما در گرد یک دایره حرکت کرده اند. این اشکال در هر فردی با زوایای مختلف دیده می شود و برای همه ی انسان ها به یک شکل نیست. تنها تصور این تعداد اثر انگشت ذهن را تا چندین ساعت به خود درگیر می کند. به همین دلیل است وقتی بر روی رنگ مربوطه درست خود را به آرامی فشار دهید و تنها کمی از جوهر به انشگت شما برخورد کند ، خطوط مختلف ترسیم می شود.

بیشتر بخوانید :  آموزش گرفتن اسکرین شات در ویندوز 8

اثر انگشت

شاید بتوان گفت که برخی تصاویر از نظر ظاهری و شکلی شبیه به هم هستند اما وقتی کمی ریزتر می شوید این حالت از بین رفته و زوایای متفاوتی دیده خواهد شد. شاید در بسیاری از موارد ما به این خطوط بی دقتی میکنیم و توجهی به آن نداریم اما باید بدانیم که در حال حاضر اگردر جایی حضور نداشته باشیم با استفاده از دستگاه های مختلف ، چهره و هویت ما تشخیص داده می شود.

در این اثری که به تازگی تولید شده است ، از همین زوایای مختلف نیز بهره گرفته شده و در طراحی آن استفاده شده است. تصور چنین طرحی بسیار دور از ذهن می باشد .

تکنولوژی به کار رفته در finger print در حقیقت همان هوش مصنوعی است که از برخی اشکال مشابه و با استفاده از نرم افزارهای مختلفی این کار را انجام داده است. هرجا که هوش مصنوعی به کار رود گویی تحولی عظیم شکل گرفته که قابل تصور هم نیست. این هوش در ربات ها که همچون یک انسان کار می کنند هم تعبیه شده است.

در تلفن همراه باید اسکنر انگشت به گونه ای به کار رود که تنها با یک عکس بتواند از اثر انگشت شخص را تشخیص دهد اما متأسفانه چنین نیست و برای تأیید نیار به چند بار عکس گرفتن دارد ، در صورتی که در بین همین عکس ها یکی از آنها با این اثر انشگتی که ساخته شده مطابقت کند ، کار تمام شد و گوشی مورد نظر باز خواهد شد. اما ارگ شاید یک عکس گرفته می شد ، چنین اشتباهی رخ نمی داد.

بیشتر بخوانید :  مدل جدید کروم بوک پیکسل و نسخه کوچک‌ تر گوگل هوم گوگل

شاید برای گرفتن کارت ملی هوشمند نیز اقدام کرده باشید ، در آنجا هم برای اینکه هویت شما تشخیص داده شود چندین باز از تمامی انگشت ها تصویر تهیه می شود که اگر این اثر انگشت در مقابل آن قرار گیرد ، دستگاه را به چالشی سخت دعوت نماید.