اموزش افزایش سرعت بوت شدن کامپیوتر

اموزش افزایش سرعت بوت شدن کامپیوتر

مدت زمان بوت شدن کامپیوتر برای همه آزاردهنده است به همین علت کاربران تلاش می کنند تا حد امکان کامپیوتر خود را ریستارت نکنند

و به دنبال روش های متفاوتی برای کم کردن زمان بوت شدن کامپیوتر خود باشند. در برخی از کامپیوترهای مبتنی بر سیستم عامل ویندوز، مدت زمان بوت شدن کامپیوتر بیش از  ۱ یا ۲ دقیقه طول می کشد.

اموزش افزایش سرعت بوت شدن کامپیوتر

بایوس کامپیوتر را تنظیم کنید

BIOS نخستین نرم افزاری است که پس از روشن کردن کامپیوتر اجرا می شود. BIOS سخت افزار ها را در اختیار سیستم عامل قرار می دهد وقتی که کامپیوتر روشن می شود BIOS سخت افزارها را شناسایی و معرفی می کند تا سیستم عامل از آنها استفاده کند. تنظیمات اولیه BIOS به شکلی تنظیم شده اند تا کاربر به راحتی بتواند سیستم عامل را نصب کند اما پس از نصب سیستم عامل می توانید برخی از تنظیمات را تغییر دهید تا سرعت بوت شدن را بیشتر کنید. معمولا با فشار دادن کلید Del یا F2 بلافاصله پس از روشن کردن کامپیوتر می توانید وارد بایوس شوید. پس از آن وارد Advance BIOS Feature شده و مقدار First Boost Device را Hard Disk یا SSD انتخاب کنید این گزینه معمولا بصورت پیش فرض Floppy Drive یا CD / DVD Drive است تا کاربر با ورود دیسک سیستم عامل براحتی بتواند عملیات نصب را انجام دهد. اگر Quick Boot نیز Disable است آن را Enable کنید. این تغییرات باعث ارتقا سرعت بوت شدن کامپیوتر می شوند. همچنین اگر در آینده نیاز به نصب سیستم عامل داشتید می توانید با فشار دادن کلید F8 وارد منوی انتخاب DVD ROM شوید و یا First Boot Device را از همان روش بالا به DVD ROM تغییر دهید.

بیشتر بخوانید :  گوگل استادیا ۲۸ آبان به‌صورت رسمی آغاز به‌کار می‌کند

علاوه بر موارد فوق اگر کامپیوتر شما فاقد درایو Floppy است وارد منوی Standard CMOS Features شده و سپس Boot Up Floppy Seek را غیرفعال (Disable) کنید به این ترتیب CMOS بدنبال این درایو نخواهد گشت و سرعت بوت شدن سیستم مقدار اندکی افزایش می یابد.

پس از انجام تغییرات از منوی اصلی Save & Exit Setup را انتخاب کنید تا تنظیمات برروی ROM ذخیره شده و کامپیوتر ریستارت گردد.