انویدیا و خودرو های خودران

انویدیا و خودرو های خودران

کمپانی انویدیا از چیپ‌ ست جدید خود با کاربرد در حوزه‌ ی اتومبیل‌ های خودران و قابلیت پردازش ۳۲۰ تریلیون عملیات محاسباتی در یک ثانیه رونمایی کرد.

انویدیا و خودرو های خودران

کمپانی انویدیا که بیشتر در حوزه‌ ی ساخت کارت‌ های گرافیک شهرت دارد، اخیرا چیپ‌ ست قدرتمندی را برای هدایت اتومبیل‌ های خودران توسعه داده است. کمپانی انویدیا اعلام کرده که بیش از ۲۵ کمپانی در حال ساخت اتومبیل‌ های خودران، کامیون‌ های بزرگ و ربوتاکسی هستند که جزو مشتری‌ های این چیپ‌ ست به شمار می‌ روند. به گفته‌ ی کمپانی انویدیا مقرر شده تا دو کمپانی بزرگ Deutsche Post DHL و ZF از سال ۲۰۱۹ کامیون‌ های باربری خودران را با استفاده از چیپ‌ ست جدید این کمپانی توسعه دهند.

چیپ جدید کمپانی انویدیا نسل سوم از چیپ‌ ست‌ های Drive PX برای کاربرد در حوزه‌ ی اتومبیل‌ های خوردان به شمار می‌ رود و با اسم‌ رمز «پگاسوس» معرفی شده است. سایز چیپ جدید، اندازه‌ی پلاک خودرو است و از کلاس‌ های پیشرفته دیتاسنتر استفاده می‌ کند. این چیپ قابلیت پردازش ۳۲۰ تریلیون عملیات محاسباتی در یک ثانیه را دارد که توان پردازشی ۱۳ برابر نسل دوم چیپ PX را دارد. به گفته‌ ی متخصصان این پیشرفت شروعی برای توسعه‌ ی اتومبیل‌ های خودران آینده است.

کمپانی انویدیا یک گام جلوتر از رقبا

با معرفی این چیپ‌ ست، کمپانی انویدیا یک گام جلوتر از رقبا است؛ اما هنوز می‌ توان از دیگر کمپانی‌ های رقیب همانند کمپانی اینتل، NXP و Bosch انتظار توسعه‌ ی چنین چیپ‌ ستی را داشت. در حال حاضر بخش Mobileye کمپانی اینتل که در حوزه‌ ی توسعه‌ی پلتفرم‌ های مخصوص اتومبیل‌ های خودران فعالیت دارد، همکاری‌ هایی را با کمپانی‌ های BMW و Delphi به منظور توسعه‌ ی پلتفرم خود تا سال ۲۰۲۱ دارد. با توافقات انجام یافته قرار است کوالکام کمپانی NXP را تصاحب کند تا بتوانند به بزرگ‌ ترین تامین‌ کننده‌ ی قطعات الکترونیکی اتومبیل‌ های خودران تبدیل شوند. علاوه بر این، کمپانی Bosch که در حال حاضر بهترین تامین‌ کننده قطعات برای اتومبیل‌ های خودران است، با کمپانی Daimler همکاری‌ هایی را دارد.

بیشتر بخوانید :  تفاوت سی پی یو های اینتل سری U و سری Y

ربو تاکسی‌ ها

دنی شاپیرو، مدیر ارشد بخش رانندگی خودکار کمپانی انویدیا، در نشستی گفت که ۲۵ مشتری این چیپ‌ ست آن را در ربو تاکسی‌ ها استفاده می‌ کنند که در مسیر های تعیین شده فعالیت خواهند کرد. به زودی یکی از کمپانی‌ های شناخته شده در حوزه‌ ی ساخت اتومبیل، خودرو های خود را که از پگاسوس استفاده می‌ کنند معرفی خواهد کرد.

سری چیپ‌ ست‌ های پگاسوس اواسط سال ۲۰۱۸ ارائه خواهد شد تا تولیدکننده‌ های اتومبیل‌ ها بتوانند از آن به منظور توسعه‌ ی وسایل نقلیه و تست الگوریتم نرم افزارهای لازم برای کنترل اتومبیل‌ های خودران کمک بگیرند. بر اساس گزارش کمپانی انویدیا، سیستم اتومبیل خودران سطح ۵ قادر است تا اتومبیل را بدون دخالت راننده هدایت کند. در حالی که هنوز اتومبیل خودران سطح ۳ کنترل کامل خودرو را در دست نمی‌ گیرد و در مواقع ضرروی و مشکل نیاز به راننده دارد، البته قرار است سیستم خودران سطح ۴، کنترل کامل خودرو را داشته باشد.

کمپانی انویدیا، ZF و Deutsche Post

سه کمپانی انویدیا، ZF و Deutsche Post در نشستی در مونیخ، نمونه‌ ی اولیه‌ ای از یک کامیون StreetScooter را که دارای چیپ‌ ست پگاسوس است رونمایی کردند. علاوه بر این نمونه‌ ی نخست کامیون مذکور از شش دوربین، یک سیستم رادار و لیدار یا دوربین سه بعدی لیزری بهره‌ مند شده است. به گفته‌ی شاپیرو، کاربرد اولیه‌ ی این کامیون در جاده‌‌ ها مشخص شده و محوطه‌ های محدود حمل بار خواهد بود. اگرچه این کامیون‌ ها جایگزین راننده‌ ها نخواهند بود اما سفری موثر و امن را فراهم می‌ کنند.

بیشتر بخوانید :  سبقت گرفتن سهم تایزن از اندروید ور در بازار ساعت های هوشمند

نسل فعلی چیپ‌ ست Drive PX2 کمپانی انویدیا دارای ۲۲۵ مشتری فعال در حوزه‌ ی اتومبیل، کامیون، تامین کننده‌ های تایر خودروها، کمپانی‌ های نقشه‌ برداری اچ‌ دی، استارت‌ آپ‌ ها و موسسه‌ های تحقیقاتی هستند. این مشتری‌ ها به محض آپگرید به چیپ پگاسوس از نرم افزار کلاس PX2 بهره‌ مند خواهند شد. احتمالا مشتری‌ های دیگر این چیپ کمپانی‌ های معروفی همانند کمپانی تسلا، کمپانی فولکس‌ واگن،کمپانی آئودی،کمپانی تویوتا و کمپانی گیلی خواهند بود.

گفته‌ های لوکا دو آمبروگی

بر اساس گفته‌ های لوکا دو آمبروگی، یکی از تحلیلگران ارشد حوزه‌ی اتومبیل‌ های خودران، چیپ جدید کمپانی انویدیا نخستین پلتفرمی است که با توان پردازشی زیاد قابلیتی را برای تولید‌ کنندگان اتومبیل‌ های خودران فراهم می‌ کنند تا توسعه‌ ی اتومبیل‌ های خودران پیشرفته با قابلیت آپگرید نرم‌ افزار را شروع کنند. اگرچه این چیپ‌ ست‌ ها در حوزه‌ ی روبوتاکسی‌ که در مسیر های معین فعالیت می‌ کند کاربرد بیشتری دارند، اما به کمک آن می‌ توان نمونه‌ های اولیه‌ ی اتومبیل‌ های خودران پیشرفته را توسعه داد. آمبروگی اشاره کرد که تا سال ۲۰۲۵ اتومبیل‌ های خودران مجهز به این چیپ به منظور استفاده‌ ی شخصی وارد بازار نخواهند شد.