بررسی بنچمارک اسنپدراگون 835

بررسی بنچمارک اسنپدراگون ۸۳۵

در این پست تصمیم داریم با استفاده از نتایج تازه به‌دست آمده از بنچمارک‌ ها به بررسی مختصر عملکرد پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۳۵ با اسنپدراگون ۸۲۱ بپردازیم.

بنچمارک اسنپدراگون ۸۳۵

تاکنون خبرهای متفاوتی در مورد سی پی یو های تازه کوالکام یعنی اسنپدراگون ۸۳۵ منتشر شده است که در بیشتر  این خبر ها به این موضوع اشاره می‌شود که چه گوشی‌ هایی با این چیپ‌ ست عرضه خواهند شد. اگر شما یکی از دارندگان پرچم‌ داران ۲۰۱۷ مجهز به سی پی یو ی اسنپدراگون ۸۲۱ هستید، شاید به این فکر کنید که فرق  این چیپ‌ ست با اسنپدراگون ۸۳۵ چیست.

تا به این لحظه هیچ گوشی هوشمندی که به اسنپدراگون ۸۳۵ مجهز شده باشد به بازار عرضه نشده است و نخستین محصولی که با این چیپ در بازار ها به فروش خواهد رسید، گوشی هوشمند گلکسی اس ۸ سامسونگ می باشد. با این وجود شرکت کوالکام یک پلتفرم مرجع دارد که می‌توان از آن بنچمارک گرفت کرد.

تفاوت‌ های دو سی پی یو

پیش از هر چیز اجازه بدهید تفاوت‌ های دو سی پی یو ی اسنپدراگون ۸۲۱ و اسنپدراگون ۸۳۵ را بیان کنیم، چرا که این موضوع اهمیت دارد. چیپ‌ ست اسنپدراگون ۸۲۱ از چهار هسته‌ ی کاملا سفارشی استفاده می‌کند و این در حالی است که اسنپدراگون ۸۳۵ مجهز به هشت هسته‌ ی پردازشی است؛ اما اکثر این هسته‌ ها از نوع ARM هستند. در اصل چیپ‌ ست اسنپدراگون ۸۳۵ از چهار هسته‌ ی ویرایش شده‌ ی کورتکس A73 و چهار هسته‌ ی بدون تغییر کورتکس A53 بهره گرفته است؛ چهار هسته‌ی اول برای پردازش‌ های سنگین و سخت و چهار هسته‌ ی دوم این پردازنده برای پردازش‌ های سبک‌ تر و اسان تر در نظر گرفته شده‌ اند. استفاده از هشت هسته‌ ی پردازشی باید عملکرد چند هسته‌ ای اسنپدراگون ۸۳۵ را بهبود دهد؛ اما هسته‌ های سفارشی Kryos کوالکام بزرگ و سریع بودند و به همین دلیل عملکرد تک‌ هسته‌ ای این چیپ‌ ست تازه شاید تغییر چندانی نسبت به نسل قبلی نداشته باشد.

بیشتر بخوانید :  پردازنده‌ جدید مدیاتک برای تلویزیون‌ های 4K HDR

بنچمارک معروف گیک‌ بنچ

و حالا نتایج به‌دست‌آمده از بنچمارک معروف گیک‌ بنچ گواه ان است که آنچه در بالا ذکر کردیم تقریبا درست است. اسنپدراگون ۸۳۵ از نظر عملکرد چند هسته‌ ای در بالای چارت قرار گرفته و حتی هواوی پی ۱۰ را هم شکست داده است. برای یادآوری باید اشاره کنیم که گوشی هوشمند پی ۱۰، پرچم‌ دار تازه کمپانی هواوی از پردازنده‌ ی اختصاصی این شرکت موسوم به کرین ۹۶۰ بهره می‌برد؛ کرین ۹۶۰ نیز مجهز به چهار هسته‌ ی کورتکس A73 و چهار هسته‌ ی کورتکس A53 است. عملکرد تک‌ هسته‌ ای اسنپدراگون ۸۳۵ نیز بالا است؛ اما نسبت به چیپ‌ ست به کار گرفته‌ شده در پرچم‌دار کنونی هواوی تفاوت قابل توجهی در آن دیده نمی‌شود.

بررسی بنچمارک اسنپدراگون 835

 

نتایج بنچمارک آنتوتو عملکرد بسیار خوبی چیپ‌ ست اسنپدراگون ۸۳۵ را نشان می‌دهند؛ اما با این وجود پردازنده‌ ی اسنپدراگون ۸۲۱ با فاصله‌ ی بسیار اندکی پس از آن قرار گرفته است. در واقع گوشی هوشمند وان‌ پلاس ۳ تی که از چیپ اسنپدراگون ۸۲۱ بهره می‌برد، با فاصله‌ ی نه‌ چندان زیادی پس از اسنپدراگون ۸۳۵ قرار گرفته است و بعد از آن، نسخه‌ی AB گوشی هوشمند گوگل پیکسل ایکس‌ ال ب شم می خورد. لازم به ذکر است که نسخه‌ ی AB نسبت به چیپ اسنپدراگون ۸۲۱ در واقع از فرکانس کاری با سرعت کمتری استفاده می‌کند.

بررسی بنچمارک اسنپدراگون 835چیپ‌ ست اسنپدراگون

چیپ‌ ست اسنپدراگون ۸۳۵ همچنین از یک پردازنده‌ ی گرافیکی تازه به نام آدرینو ۵۴۰ بهره می‌برد که گفته‌ می‌شود نسبت به نسل قبلی‌ اش تا ۲۵ درصد عملکرد بهتری در پردازش گرافیکی ارائه خواهد داد. با توجه به نتایج به‌ دست‌ آمده از بنچمارک‌ های گرافیکی، اسنپدراگون ۸۳۵ مجددا بالاتر از گوشی‌ های هوشمند رقیب همچون هواوی پی ۱۰ قرار گرفته است. باید اشاره کنیم که هواوی پی ۱۰ از جدید ترین پردازنده‌ ی گرافیکی کمپانی ARM بهره می‌برد. همچنین اسنپدراگون ۸۲۱ که در دو گوشی هوشمند وان‌ پلاس ۳ تی و گوگل پیکسل ایکس‌ ال به کار رفته است، به میزان قابل توجهی نسبت به اسنپدراگون ۸۲۰ که در گلکسی اس ۷ مورد استفاده قرار گرفته، عملکرد بهتری از خود نشان داده است.

بیشتر بخوانید :  سی پی یو ۶۴ هسته‌ای AMD موفق به کدگذاری آنی فیلم‌های 8K شد

بررسی بنچمارک اسنپدراگون 835

اما پس از بنچمارک جی‌ اف‌ ایکس بنچ به سراغ بنچمارک معروف دیگری به‌ نام ۳DMark می‌رویم. در اینجا نیز می‌توان فرق عملکرد سری‌ های مختلف چیپ‌ ست‌ های اسنپدراگون را به‌خوبی قابل مشاهده است

بررسی بنچمارک اسنپدراگون 835

یاداوری مهم

به‌ یاد داشته باشید که این نتایج قطعی و نهایی نیستند؛ چراکه پلتفرم مرجع یک محصول نهایی نیست و به همین دلیل در امتحان های صورت گرفته در این پلتفرم، به مواردی چون داغ نکردن یا مصرف بهینه‌ ی باتری توجه نشده است. اگر بخواهیم منصفانه به این موضوع بنگریم، باید اشاره کنیم که بنچمارک‌های مخصوص گوشی‌های هوشمند همیشه در مورد عملکرد واقعی این نوع محصولات صداقت ندارند.