تراشه سفارشی اپل برای مک

تراشه سفارشی اپل برای مک

ظاهرا کمپانی اپل علاوه بر طراحی چیپ‌ ست‌ های پردازشی آیفون و آیپد، به توسعه‌ ی سی پی یوی مرکزی برای لپ‌ تاپ‌ نیز علاقه‌ مند است.

تراشه سفارشی اپل برای مک

بر اساس گزارشی جدید، به نظر می‌ رسد کمپانی اپل علاوه بر طراحی تراشه‌ های پردازشی مخصوص گوشی‌ های هوشمند آیفون و آیپد، حال به دنبال طراحی سی پی یو های مرکزی لپ‌ تاپ‌، مودم‌ آیفون و سیستم پردازشی نمایشگر لمسی مخصوص به خود است.

بنا به گزارشی که روز جمعه توسط نشریه‌ ی نیکِی منتشر شد، دو منبع خبری نزدیک به کمپانی اپل مدعی شده‌ اند که این کمپانی در تلاش است در بخش ساخت مک‌ بوک و مک‌ بوک پرو، وابستگی خود به کمپانی اینتل را از میان بردارد. در این گزارش اشاره شد که کمپانی اپل قصد دارد از قدرت سی پی یو های مبتنی بر معماری آرم بهره ببرد. کوپرتینونشین‌ ها هم‌ اکنون در چیپ‌ ست‌ های سری ‌A خود که در آیپد و آیفون مورد استفاده قرار گرفته‌‌ اند، از معماری‌ های آرم بهره گرفته است.

مدیران اجرایی فعال در صنعت چیپ‌ ست‌ های

یکی از مدیران اجرایی فعال در صنعت چیپ‌ ست‌ های پردازشی که نخواسته نامی از وی فاش شود، در مصاحبه با نیکِی گفت:

 

نوت‌ بوک‌ ها هر روز باریک‌ تر می‌ شوند؛ در حالی‌ که تقاضای مشتریان محصولاتی با قابلیت حمل راحت‌ تر و عمر باتری بیشتر، در حال افزایش است. معماری کمپانی آرم در این زمینه می‌ تواند بسیار کاربردی باشد؛ زیرا مصرف انرژی سی پی یو های مبتنی بر آرم خیلی کم است و این فرصت خیلی خوبی محسوب می‌ شود.

زمانی برای تولید سی پی یو های مخصوص مک‌ بوک

در گزارش مورد بحث هیچ جزئیاتی در این مورد اعلام نشده است که کمپانی اپل چه زمانی برای تولید سی پی یو های مخصوص مک‌ بوک، به استفاده از معماری آرم روی خواهد آورد. علاوه بر این تاکنون هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع ارائه نشده که کمپانی اپل در حال کار روی نسخه‌ ی سازگار با آرم سیستم عامل مک اواس است؛ اما درعین‌ حال باید گفت این کار، یک اقدام منطقی است.کمپانی اپل سال ۱۹۹۷ کمپانی NeXT را در کنار NeXTStep خریداری کرد و NeXTStep در نهایت به اواس ایکس تبدیل شد. در آن زمان NeXTStep شامل نسخه‌ ای بود که با سی پی یو های تولید کمپانی اینتل سازگاری داشت.کمپانی اپل در سال ۲۰۰۶ به استفاده از سی پی یو های اینتل روی آورد؛ اقدامی که هنوز هم مایع تعجب خیلی از افراد است. البته این اقدام در شایعات و خبر های مرتبط با آن زمان نیز پیش‌ بینی شده بود.

بیشتر بخوانید :  آسیب پذیری پردازنده‌ های ARM

تحقیق و توسعه‌‌ ی تولید چیپ‌

اما در گزارش مورد بحث پیش‌ بینی شده که کمپانی اپل سرمایه‌ گذاری‌ هایی برای مرحله‌ ی تحقیق و توسعه‌‌ ی تولید چیپ‌ های مودم مخصوص به خود انجام داده است. تولید این تراشه‌ ها احتمالا باعث خواهد شد وابستگی کمپانی اپل به دو تکنولوژ‌ی کمپانی کوالکام و کمپانی اینتل برای تولید آیفون از میان برداشته شود. البته فرآیند ساخت این تراشه‌ های جدید حداقل دو سال به طول خواهد انجامید. در هر حال کمپانی اپل برای دست‌ یابی به این هدف حداقل باید از هزار مهندس استفاده کند تا به‌ طور هم‌ زمان روی این پروژه کار کنند.

مصاحبه‌ ی نشریه‌ ی نیکِی

بر اساس آنچه در مصاحبه‌ ی نشریه‌ ی نیکِی مطرح شده، کمپانی اپل پیش از این برخی از کارمندان AU Optronics را به استخدام خود درآورده است. این کمپانی همچنین تعدادی از کارکنان کمپانی تایوانی نوواتک را استخدام کرده است. نوواتک یک کمپانی فعال در زمینه‌ ی چیپ‌ ست‌ درایورهای مخصوص نمایشگر است. بدین ترتیب به نظر می‌ رسد کوپرتینویی‌ ها همچنین قصد دارند بر فناوری‌ هایی مثل نمایشگر های لمسی نیز کنترل داشته باشند.