توسعه تراشه اسنپدراگون 855

توسعه تراشه اسنپدراگون ۸۵۵

یکی از مهندسان نرم‌ افزار کمپانی کوالکام رسما تأیید کرد که این کمپانی تراشه اسنپدراگون ۸۵۵ را برای عرضه در سال ۲۰۱۹ توسعه می‌ دهد.

توسعه تراشه اسنپدراگون ۸۵۵

در حالی‌ که خیلی از منتظر ارائه جزئیات بیشتر از تراشه اسنپدراگون ۸۴۵، تراشه پرچمدار کمپانی کوالکام در سال ۲۰۱۸ هستند؛ یکی از مهندسان نرم‌ افزار کوالکام در صفحه رسمی خود، به توسعه و عیب‌ زدایی (Debug) دو تراشه «sdm۸۴۵» و «sdm۸۵۵» اشاره کرده است که به اختصار، به دو پلت‌ فرم موبایل اسنپدراگون ۸۴۵ و اسنپدراگون ۸۵۵ اشاره می‌ کند.

بر اساس اطلاعات فاش شده،کمپانی کوالکام به روند نام‌ گذاری تراشه‌ های رده‌ بالای خود با عدد «۵» در انتهای نام‌ آن‏ها ادامه خواهد داد. به همین جهت، هیچ تراشه‌ ای با نام اسنپدراگون ۸۴۰ و اسنپدراگون ۸۵۰ به بازار عرضه نخواهد شد.

تراشه اسنپدراگون ۸۳۵

امسال کمپانی کوالکام تراشه اسنپدراگون ۸۳۵ را به بازار عرضه کرد؛ پیش‌ تر،کمپانی کوالکام دو تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ و اسنپدراگون ۸۱۰ را معرفی کرده بود، اما با عرضه‌ ی پلت‌ فرم موبایل اسنپدراگون ۸۳۵، روند نام‌ گذاری تراشه‌ های رده‌ بالای کمپانی کوالکام دستخوش تغییر شد؛ به‌ طوری که احتمال عرضه‌ ی تراشه اسنپدراگون ۸۳۶ نیز وجود داشت، البته بعد عرضه‌ ی این نسخه از تراشه‌ ی اسنپدراگون منتقی شد.

شایعات قبلی

براساس شایعات قبلی، تراشه اسنپدراگون ۸۴۵ با اسم‌ رمز Napali v2.0 در حال توسعه است؛ در حالی‌ که از تراشه اسنپدراگون ۸۵۵ به صورت داخلی، با نام Hana v1.0 یاد می‌ شود. کمپانی کوالکام در حال‌ حاضر، درایور های کرنل لینوکس را برای تراشه اسنپدراگون ۸۴۵ توسعه می‌ دهد که براساس اطلاعات منتشر شده در ابتدای سال ۲۰۱۸ معرفی خواهد شد.

بیشتر بخوانید :  ردیابی گوشی گم شده با گوگل !!!

بر اساس شایعات منتشر شده درباره‌ ی تراشه اسنپدراگون ۸۴۵، امید ان می‌ رود پرچمداران سال آینده‌ ی کمپانی سامسونگ یعنی گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس، همانند گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس، نخستین محصولات مجهز به این چیپ‌ ست باشند؛ چرا که کمپانی سامسونگ، موجودی اولیه تراشه اسنپدراگون ۸۴۵ را خریداری کرده است.

 کمپانی سامسونگ

از آنجا که امسال نیز کمپانی سامسونگ همین روند را در پیش گرفت، کمپانی ال‌ جی مجبور شد گوشی جی ۶ را با تراشه قدیمی‌ تر اسنپدراگون ۸۲۱ کوالکام عرضه کند و همچنین،کمپانی سونی نیز نتوانست گوشی پرچمدار اکسپریا ایکس‌ زد پریمیوم را که اوایل سال معرفی کرده بود تا اواخر نیمه اول سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه کند. تولیدکنندگان دیگر نظیر کمپانی اچ‌ تی‌ سی نیز برای عرضه پرچمداران جدید خود به بازار تا اواخر بهار منتظر ماندند تا تراشه اسنپدراگون ۸۳۵ کوالکام در اختیار آن‌ ها قرار بگیرد.

چیپ‌ ست اسنپدراگون ۸۴۵ کوالکام، تراشه‌ ای مبتنی بر لیتوگرافی ۱۰ نانومتری است؛ پیش‌ تر گمان می‌ رفت کمپانی کوالکام این تراشه را مبتنی بر فرآیند تولید ۷ نانومتری تولید کند، اما گزارش‌ های جدید، خلاف این موضوع را ثابت می‌ کند. برخلاف اسنپدراگون ۸۴۵ که از نظر معماری تولید با نسل قبل خود بدون تفاوت است، چیپ‌ ست اسنپدراگون ۸۵۵ کوالکام مبتنی بر لیتوگرافی ۷ نانومتری تولید می‌ شود.

ساخت تراشه‌ های موبایلی

در حالی‌ که کمپانی کوالکام طی چند سال اخیر با کمپانی سامسونگ برای ساخت تراشه‌ های موبایلی خود همکاری کرده است، ساخت چیپ‌ ست‌ های مبتنی بر معماری پردازش ۷ نانومتری به کمپانی TSMC (صنایع نیمه‌ هادی تایوان) واگذار خواهد شد؛ کوالکام این موضوع را اوایل سال جاری میلادی تأیید کرده بود.

بیشتر بخوانید :  واتس اپ و شایعاتی بسیار وحشتناک

منابع مطلع مدعی هستند که کمپانی کوالکام با تراشه‌ های پرچمدار جدیدش روی یادگیری ماشین و هوش مصنوعی متمرکز خواهد شد که این روزها باعث شکل‌ گیری رقابت میان گوشی‌ های پرچمدار شده است. غیر از گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس، تراشه اسنپدراگون ۸۴۵ کوالکام قدرت پردازشی گوشی‌ های دیگری مانند گلکسی نوت ۹ سامسونگ، اچ‌ تی‌ سی (یو) ۱۲ و حتی سومین نسل از گوشی‌ های پیکسل کمپانی گوگل را تأمین خواهد کرد.