زیست فناوری

زیست فناوری و استفاده از آن در تولید داروها و واکسن ها ( قسمت اول)

تولید و عرضه ی دارو به عنوان رکن مهمی در پیشگیری یا درمان بیماری ها دائما در حال تحول و دستخوش تغییرات بسیاری بوده است . این امر که پژوهشگران و تولید کنندگان در این عرصه را به دنبال این که داروهایی مؤثر را کشف کنند وا می دارد می تواند هر روز و هر ثانیه بسیار پر اهمیت باشند. این داروها بیش از پیش با کیفیت بهتر و عوارض کمتر در حال تولید هستند. بیوتکنولوژی یا زیست فناوری در حیطه ی دیگر علوم همچون کشاورزی و . . . علاوه بر حیطه ی سلامت نیز کاربرد دارد و تحقیقات در این زمینه در حال افزایش است. اما پیشرفت ها و بازار بیوتکنولوژی یا زیست فناوری در زمینه ی پزشکی بسیار سودمند تر از سایر زمینه ها بوده است.

در حدود هفتاد درصد از بازار زیست فناوری به محصولات پزشکی مربوط می باشد. همچنین می تواند به این مورد هم توجه داشت که بیشترین بخش از زیست فناوری در زمینه ی پزشکی به حیطه ی دارویی ربط دارد که درآمدهای ناشی از آن بسیار زیاد بوده است. یکی دیگر از دستاوردهای زیست فناوری این است که در واقع میزان ارزش افزوده ی آن بسیار زیاد است و این خود می تواند سرمایه گذاری های در این حیطه را افزایش بدهد.

امروزه بیش از ۳۵۰ میلیون نفر از ۱۵۰ محصول ساخت زیست فناوری اعم از واکسن ها و داروها بهره می برند. همچنین می توان به رقم ۴۰۰ نوع داروی نو ترکیب که با استفاده از زیست فناوری تهیه شده است نیز اشاره نمود. همچنین از زیست فناوری در زمینه تهیه داروهای مختلف برای درمان بیماری سخت معالجه ای همچون ام اس نیز استفاده می شود.

بیشتر بخوانید :  آموزش تغییر فونت گوشی در سامسونگ گلکسی

این داروها به دلیل اینکه با سیستم موجودات زنده در تطابق هستند به نسبت اثرات جانبی کمتری نسبت به داروهای شیمیایی به دنبال دارند. داروهای شیمیایی اغلب یک فاصله ی طولانی را از مرحله ی شیمیایی تا تولید باید طی کنند. اما در زیست فناوری چنین اتلاف زمانی وجود ندارد و به سرعت داروی مورد نظر ساخته می شود.

کشف عاملی با عنوان DNA تحول عظیمی در دنیای پزشکی به وجود آورد که موجب تولید انواع داروهای نوترکیب شد. صنعت داروسازی در تولید و عرضه ی داروها و واکسن ها به دو شیوه از فناوری زیستی بهره گرفته است. یکی در خلق داروها و واکسن های جدید نوترکیب و دیگری بهینه سازی روش ها و فرایند تولید و در نتیجه ارتقاء سطح کیفی فرآورده های دارویی نیز بوده است.

زیست فناوری

فناوری دارویی بدین گونه است ژن از خود انسان گرفته می شود و به یک میزبان که می تواند یا یک باکتری سالم باشد و یا یک پستانداری که ژن های آن مشابه انسان است مثلا موش نیز داده شود. این فرایند برای بررسی میزان تأثیر یک دارو بسیار طبیعی همانند آنچه در بدن انسان رخ می دهد نیز انجام می شود.

مبنای زیست فناوری نوین بر اطلاعات ژنتیکی و استفاده از آن در تولید پروتئین های مشخص در باکتری ها استوار است. جداسازی آنها و جاگذاریشان در سلول هایی که توان بالایی دارند یا به عبارت کوتاه تر همسان سازی ژن ها امکان تولید بسیاری از فرآورده های دارویی را فراهم نموده اند. بخش عظیمی از مشکلات درمانی برای بیماری های مختلف با این زیست فناوری حل شده و در مدت زمان کوتاهی می توان گفت که پیشرفت زیادی را به دنبال داشته است.

بیشتر بخوانید :  نحوه اطلاع از شماره ساخت ویندوز 10

انواع جدید داروها همچون آنتی بیوتیک های جدید یا اینترفرون ها با استفاده از زیست فناوری تولید شده است. پادتن های تک دودمانی هم یکی دیگر از این محصولات نیز بوده است که برای درمان بیماری ها و کمک به تشخیص بیماریهای حاصل از ویروس های خاص و سرطان ها نیز به کار گرفته می شود.
نتایجی که زیست فناوری برای کشورمان ایران می تواند در زمینه ی علمی به همراه داشته باشد شاید در زمینهی تولید مقالات با ارزش و یا ثبت یک اختراع نیز باشد. اما باید دانست که زیست فناوری تنها در این مرحله باقی نخواهد ماند و روز به روز نتایج بهتر از گذشته را پدید خواهد آورد.
ورود محصولات زیست فناوری به درون بازار هنوز هم با موانعی همراه است . از این مواقع می توان به عدم وجود قوانین در زمینه ی تسهیل این روند یا عدم حمایت ها و بودجه های لازم و کافی برای تحقیقات لازم می توان اشاره نمود.