شتاب‌ دهنده‌ ی شبکه عصبی

شتاب‌ دهنده‌ ی شبکه عصبی

شرکت ایمجینیشن از شتاب‌ دهنده‌ ی شبکه‌ ی عصبی جدید خود رونمایی کرد. این تراشه قادر است قدرت پردازشی مورد نیاز فناوری‌ هایی مثل واقعیت افزوده را در اختیار دستگا‌ه‌ های متفاوت قرار دهد.

شتاب‌ دهنده‌ ی شبکه عصبی

کمپانی ایمجینیشن تکنولوژیز، استفاده از شتاب‌ دهنده‌ های شبکه‌ های عصبی را در چیپست‌ های کمپانی‌ های طراحی‌ کننده پردازنده‌ راحت خواهد کرد؛ بدین ترتیب فرآیند های پردازشی مربوط به هوش مصنوعی به میزان قابل توجهی با سرعت بیشتر انجام خواهد شد.

چیپ‌ ست‌ های پردازشی

کمپانی ایمجینیشن که در شهر لندن مستقر است، طرح جدیدی ارائه کرده که تولیدکنندگان چیپ‌ ست‌ های پردازشی می‌ توانند سال آینده از آن در تراشه‌ های خود استفاده کنند. این تراشه که می‌ توان آن را در یک چیپ بزرگ‌ تر جای‌ داد، برای پردازش شبکه‌ های عصبی در دستگاه‌ های موبایل، تجهیزات نظارتی، فناوری خودرو و دیگر لوازم الکترونیکی مصرفی، مفید خواهد بود. شبکه‌ های عصبی در حوزه‌ هایی مثل تشخیص الگو، به پیشرفت‌ های سریعی دست ییافته‌ اند که در نتیجه شاهد رشد زیادی در اپلیکیشن‌ های هوش مصنوعی هستیم.

مدیر ارشد بازاریابی محصول و فناوری کمپانی پاور وی‌ آر

کریس لانگستاف، مدیر ارشد بازاریابی محصول و فناوری کمپانی پاور وی‌ آر، در مصاحبه‌ با وب‌ سایت ونچربیت اعلام کرد که عملکرد شتاب‌ دهنده‌ ی شبکه‌ ی عصبی کمپانی متبوعش نسبت به نزدیک‌ ترین نمونه‌ های رقبا، دو برابر بیشتر و پهنای باند مصرفی این شتاب‌ دهنده‌، نصف پهنای باند مصرفی رقبا است. وی همچنین به این مورد پرداخت که قدرت تراشه‌ ی جدید پاور وی‌ آر نسبت به چیپ‌ ست‌ های موسوم به «پردازنده سیگنال دیجیتال» تولید شده توسط کمپانی‌ های رقیب، هشت برابر بیشتر است‌.

بیشتر بخوانید :  چیپ‌ ست A11X اپل با پردازنده هشت هسته‌ ای

لانگستافت در بخش دیگری از مصاحبه‌ ی خود گفت:

پردازش‌ های هوش مصنوعی به دلیل قدرت، پهنای باند، عملکرد، قابلیت اطمینان، امنیت و نرخ تأخیر مناسب، تقریبا به‌ صورت لحظه‌ ای انجام خواهند شد. وسایل نقلیه خودران نمی‌ توانند برای اتصال به مراکز داده، بر سیگنال‌ های شبکه‌ های ۵ جی، ۴ جی یا ۳ جی تکیه کنند؛ زیرا این روش به‌ درستی کار نخواهد کرد. ما فکر می‌ کنیم که شتاب‌ دهنده‌ های شبکه‌ های عصبی به‌ عنوان یک بلاک سخت‌ افزاری در همه جا حضور خواهند داشت.

پشتیبانی از لینوکس و اندروید

شتاب‌ دهنده‌ ی مورد اشاره از چندین سیستم‌ عامل مختلف از جمله لینوکس و اندروید پشتیبانی خواهد کرد. می‌ توان این قطعه را روی چیپست‌ های پردازشی (شامل چند جزء روی یک تراشه) مورد استفاده قرار داد و بدین ترتیب با مصرف ناچیز انرژی، عملکرد بهتری ارائه داد.

لانگستافت گفت: «شتاب‌ دهنده‌ های شبکه‌ ی عصبی (NANs) دسته جدیدی از سی پی یو ه‌ها خواهند بود که به احتمال زیاد اهمیتی در حد واحد‌ های پردازشی مرکزی و واحد های پردازش گرافیکی، پیدا خواهند کرد.» کمپانی ایمجینیشن در حال حاضر در حوزه‌ ی پردازنده‌ های مرکزی و پردازند های گرافیکی فعالیت دارد و حالا این کمپانی، شتاب‌ دهنده‌ های شبکه عصبی را نیز به مجموعه فعالیت‌ های خود اضافه خواهد کرد.

می‌ توان از این تکنولوژی در مواردی مثل بهبود کیفیت تصاویر و بهبود پیش‌ بینی متن در دستگاه‌ های موبایل استفاده کرد. از دیگر موارد استفاده‌ ی این فناوری می‌ توان به شناسایی و ردیابی حرکات چشم در هدست‌ های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی اشاره کرد. شتاب‌ دهنده‌‌ های شبکه‌ ی عصبی همچنین در زمینه‌ های دیگری مثل تشخیص عابران پیاده و نظارت بر رانندگی در سیستم ایمنی خودرو، تشخیص چهره، تجزیه و تحلیل رفتار جمعیت در سیستم‌ های نظارتی هوشمند، پیشنهاد محتوا و پیش‌ بینی تجربه‌ ی کاربری، تشخیص صدا و پاسخ‌ گویی دستیار های دیجیتال هوشمند، جلوگیری از برخورد پهپاد ها با موانع و نیز ردیابی سوژه‌ ها با پهپاد کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید :  مسکن ارزان را در گوگل بیابید!

الگوی خاص

به‌ عنوان مثال قدرت پردازشی پهپادی با سرعت ۱۵۰ مایل بر ساعت (حدودا ۲۴۱.۵ کیلومتر بر ساعت) پرواز می‌ کند، باید به اندازه‌ ای باشد که از برخورد این دستگاه به موانع احتمالی جلوگیری کند. با استفاده از قدرت پردازشی شتاب‌ دهنده‌ های شبکه‌ ی عصبی می‌ توان موانع را در فاصله کمتر از یک متر تشخیص داد. لانگستافت به این مورد اشاره کرد که یک شتاب‌ دهنده‌ ی شبکه‌ ی عصبی می‌ تواند یک الگوی خاص را طی یک تا دو ثانیه در بین ۱۰۰۰ عدد عکس جست و جو کند؛ این در حالی است که انجام فرآیند مورد اشاره توسط واحد پردازش گرافیکی، بیش از شصت ثانیه به طول خواهد انجامید.

در نظر سنجی توسعه‌ دهندگان Embedded Vision از تولیدکنندگان چیپ‌ های پردازشی که توسط اتحاد Embedded Vision برگزار شده، ۷۹ درصد از شرکت‌ کنندگان اعلام کردند که از زمانی قبل استفاده از شتاب‌ دهنده‌ های شبکه‌ ی عصبی را شروع کرده‌ اند یا به‌ منظور ارائه‌ ی قابلیت‌ های مربوط به دید کامپیوتری در محصولات و خدمات خود با استفاده از این فناوری، برنامه‌ ریزی کرده‌ اند.

جف بیر، مؤسس اتحاد Embedded Vision، در بیانه‌ ی خود گفت:

سیستم‌ های مختلف و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن در حال استفاده از الگوریتم‌ های پیچیده‌ ی شبکه‌ ی عصبی هستند تا بدین ترتیب قابلیت‌های ادراکی جدیدی در محصولات خود ارائه دهند. در بسیاری از این موارد، چالش کلیدی این است که برای اجرای چنین الگوریتم‌ هایی، به قدرت پردازشی قابل توجهی نیاز خواهید داشت و به همین دلیل محدودیت‌ هایی در هزینه و مصرف انرژی به‌ وجود می‌ آید. پردازنده‌ های سفارشی‌ سازی شده همانند PowerVR 2NX NNA به‌ طور خاص برای الگوریتم‌ های شبکه‌ ی عصبی طراحی شده‌ اند. این‌ چیپ‌ ست‌ ها قدرت پردازشی لازم برای استفاده از الگوریتم‌ های قدرتمند در تعداد زیادی از اپلیکیشن‌ های جدید را فراهم می‌ کنند.