فلز

کاربرد ترموبایمتال در تهویه ی هوا توسط فلز

در گذشته پیش از اختراع سیستم تهویه هوا ، ساختمان ها دیوارهای ضخیمی داشتند. دیوارهای ضخیم برای عایق سازی فوق العاده هستند. آنها در حقیقت ، در تابستان داخل خانه را سرد و در زمستان گرم می کنند. سپس در سال های بعدی با استفاده از فولاد و چوب، شیشه و . . . پنجره هایی ساخته شد که از سقف تا کف بودند. به همین دلیل یک وابستگی غیرقابل درمان برای سیستم خنک کننده جهت تهویه هوا نیز داشتند.با گذشت زمان به دلیل افزایش ارتفاع ساختمان ها ، سیستم هایی بزرگ هم ساخته شدند که میزان زیادی از انرژی را تهویه می کردند. یکی از معضلاتی که در ساختمان های شهری وجود دارد این است که هوا در آنجا گرم تر بوده و در طول تابستان همیشه نیاز به استفاده از خنک کننده ها می باشد. اما زمانی که برق برود دیگر این حالت نخواهد بود و حتی با باز کردن پنجره هم تهویه صورت نمی گیرد. به صورت کلی پوست انسان می تواند بعنوان یک عایق عمل کند. آنچه به عنوان دانشی نوین مورد بررسی قرار می گیرد این است که دیواره های ساختمان ها باید مثل پوست بدن عایق باشند و از فلز هایی ساخته شوند که بتوانند همچون پوست تنفس کنند.

اخیرا بر اساس تحقیقاتی که توسط دانشمندان صورت گرفته است فلزی ساخته شده که بر اساس دمای طبیعی می تواند بدون هیچ انرژی تغییر شکل دهد. ترموبایمتال دو ورقه ی از جنس فلز و چسبیده به هم است . ترموبایمتال دو ضریب انبساط وابسته به هم است. زمانی که حرارت داده می شود ، یکی از ورقه ها ، سریع تر از دیگری خم می شوند. نام سازه ای که با استفاده از این حالت ساخته شده است ، شکوفه نام دارد و سطح آن از ترموبایمتال نیز ساخته شده است.

بیشتر بخوانید :  مزایای استفاده از تکنولوژی ویدئو چک برای قضاوت بازی های رقابتی

فلز

این سازه در حقیقت شکلی شبیه به سایبان دارد. این سایبان در برابر نورخورشید قرار می گیرد. زمانی که نورخورشید به سطح آن کی تابد قسمتی که نور از آن عبور می کند ، تنگ تر می شود. همچنین در سایر قسمت ها نوعی تهویه ی هوا وجود دارد و هوای گرم و خفه ی زیر آن می تواند در صورت لزوم تهویه شود. بر این اساس زمانی که نورخورشید بر روی هر قسمت می تابد یکی از ورقه ها حرکت می کنند. این وسیله از جنس فلز از چهارده هزار قطعه ی غیر مشابه نیز ساخته شده است.

با استفاده از این اختراع دیگر نیازی به پرده نیست و شما می توانید از ساختمان خود در برابر نور و حرارت محافظت نموده و تحولی در معماری ایجاد نمایید. همچنین می توانید میزان تهویه ی مطلوب را در داخل ساختمان کنترل نمایید. ترموبایمتال که از جنس فلز می باشد می تواند در بین قطعات موجود در پنجره های دوجداره ی بزرگ نیز قرار گیرد و تهویه ی هوا را به خوبی انجام دهند. تنها عنصر بسیار مهم در عملکرد این فناوری ، نورخورشید و اندازه ی تابش آن در زمان های گوناگون است.

در ساخت سازه هایی پیشرفته تر در این زمینه قرار است تا از سیستم تنفسی ملخ نیز استفاده شود و تهویه ی هوا از کناره ها در زمانی که هوا گرم است صورت گیرد اما در زمان سرما فلزها خم نمی شوند ، بنابراین هوایی عبور نمی کند.