نسل دوم ZEN و معماری گرافیکی

نسل دوم ZEN و معماری گرافیکی NAVI با لیتوگرافی ۷ نانومتری

کمپانی ای ام دی از نقشه‌ ی راهش پرده برداشت؛ این غول آمریکایی درصدد است تا به نام اول دنیای سی پی یو ها تبدیل شود.

نسل دوم ZEN و معماری گرافیکی NAVI با لیتوگرافی ۷ نانومتری

بدون تردید یکی از جذاب‌ ترین کنفرانس‌ های نمایشگاه CES 2018 را می‌ توان مراسم کمپانی ای ام دی دانست. این کمپانی در کنار معرفی محصولات جدید، از برنامه‌ های آتی خود نیز پرده برداشت. هنوز زمان زیادی از عرضه‌ی نسل اول سی پی یو های معماری Zen نگذشته است؛ اما غول نیمه‌ هادی ایالات متحده اعلام کرد که معماری Zen 2 را در سال جاری عرضه می‌ کند.

+Zen

همانطور که پیش از این در مکس خواندید، معماری +Zen در نیمه‌ ی دوم سال جاری با لیتوگرافی ۱۲ نانومتری عرضه خواهد شد. سی پی یو های فعلی رایزن با فرآیند ۱۲ نانومتری، فرکانس کاری بالاتر به لطف XFR2 و فناوری پرسیژن بوست ۲ در نیمه‌ ی دوم سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه می‌ شوند. می‌ توان انتظار افزایش توان ۱۰ درصد ی در محصولات جدید دسکتاپ کمپانی ای ام دی داشت.

Zen 2 و Zen 3

کمپانی ای ام دی به تازگی با لیتوگرافی ۱۲ نانومتری به +Zen مهاجرت کرده است؛ اما این کمپانی در قدمی بزرگ، سال ۲۰۱۹ را با نسل دوم معماری Zen و لیتوگرافی فوق‌ العاده‌ ی ۷ نانومتری آغاز خواهد کرد. به گفته‌ ی مدیران کمپانی، این به‌ روزرسانی منجر به افزایش قابل توجه بازده سی پی یو های این کمپانی در مقایسه با میزان ۷ یا ۸ درصد متداول صنعت  سی پی یو ها می‌ شود.

بیشتر بخوانید :  5 نشانه حمله قلبی که باید بدانید

سال ۲۰۲۰ نیز برای سی پی یو های دسکتاپ با عرضه‌ ی نسل سوم معماری Zen همراه خواهد بود. به گفته‌ ی کمپانی ای ام دی، لیتوگرافی بهبود یافته‌ ی +۷nm سی پی یو های این نسل را همراهی خواهد کرد.

نسل دوم Threadripper

سی پی یو های سری ورک‌ استیشن تردریپر یکی از جذاب‌ ترین اخبار دنیای سخت‌ افزار طی سال گذشته بودند. این سی پی یو ها تغییر بزرگی در این بخش از بازار ایجاد کردند و کمپانی اینتل را به معرفی سری جدید Core i9 واداشتند. حال کمپانی ای ام دی اعلام کرده است که کاربران ورک‌ استیشن تردریپر در نیمه‌ی‌ دوم سال ۲۰۱۸ می‌ توانند در انتظار نسل دوم این سی پی یو ها باشند که با معماری +Zen و لیتوگرافی ۱۲ نانومتری تولید خواهند شد.

وگا ۷ نانومتری و معماری Navi

کمپانی ای ام دی تمام تمرکز خود را به توسعه‌ ی پردازنده‌ های اصلی معطوف نکرده است و پردازنده‌ های گرافیکی این کمپانی نیز طی سال‌های آتی بهبود‌ قابل توجهی خواهند یافت. به گفته‌ ی مدیران کمپانی ای ام دی، در سال جاری پردازنده‌ های گرافیکی وگا برای نخستین بار در این صنعت، به لیتوگرافی ۷ نانومتری مهاجرت خواهند کرد تا شاهد افزایش قابل توجهی در میزان توان و انرژی مصرفی آن‌ ها نسبت به نمونه‌ های ۱۴ نانومتری فعلی باشیم.اما تمام برنامه‌ی کمپانی ای ام دی‌ در بخش سی پی یو  های گرافیکی به اینجا ختم نمی‌ شود. این کمپانی سال آینده‌ معماری جدید NAVI را معرفی می‌ کند که بر پایه‌ ی فرآیند ۷ نانومتری تولید می‌ شود. البته کمپانی ای ام دی‌ خبر از عرضه‌ی معماری جدید‌تری در سال ۲۰۲۰ و با لیتوگرافی +۷nm داد که در حال حاضر نام آن اعلام نشده است.

بیشتر بخوانید :  آتش نشان خودکار هم آمد

فرآیند ۸ نانومتری

کمپانی ای ام دی‌ طی سال‌ های گذشته کاملا متحول شده است. سی پی یو های رایزن این کمپانی جان تازه‌ ای به دنیای سخت‌ افزار‌ بخشیده‌ اند. با حرکت سریع این کمپانی به معماری جدید و البته فرآیند ۷ نانومتری، می‌ت وان شاهد یکه‌ تازی این کمپانی طی سال‌ های آینده در دنیای پردازنده‌ ها بود. این در حالی است که کمپانی اینتل در سال ۲۰۱۸ برای عرضه‌ ی پردازنده‌ های ۱۰ نانومتری جدید خود برنامه‌ ریزی کرده است؛ لیتوگرافی ۸ نانومتری این کمپانی تا سال ۲۰۲۰ به به بازار عرضه نخواهد شد. جنگ پردازنده‌ های ۷ نانومتری Zen 2 با نمونه‌ ی ۱۰ نانومتری کنون‌ لیک اینتل در سال آینده را می‌ توان جذاب‌ ترین اتفاق این حوزه دانست؛ جایی که شاید برای نخستین بار پایه‌ ی حکومت کمپانی اینتل بر دنیای پردازنده‌ ها به لرزه بیافتد.