هوش مصنوعی

بررسی کارکرد رباتیک و هوش مصنوعی در زندگی روزمره ما ( پارت دوم)

در ادامه ی مطلب کاربرد هوش مصنوعی و رباتیک در زندگی روزمره شاید یک سؤال شایع این باشد که منظور از هوش چیست!!! هوش به کار رفته در ربات ها در واقع با هوش آدمی متفاوت است. شاید تعریف بسیاری از افراد درباره ی هوش همان هوشی باشد که در رابطه با پازل و . . . از آن بهره می بریم اما باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که هوش می تواند در سطح های پایین تر از آنچه تصور میکنیم هم وجود داشته باشد. در واقعا آنچه در هوش مصنوعی کاربرد دارد همین نوع هوش می باشد و قابل مقایسه با هوش انسان نیست.

اگر بررسی کوچکی در خصوص ربات امدادگر داشته باشیم ، هوش در این ربات چنین تعریف شده است که ربات امدادگر باید با استفاده از هوش مصنوعی خود در بین آوار حرکت کند ، همزمان و به صورت اتوماتیک نقشه ی محیط را تولید کند ، همه ی این توانایی ها به سطحی از هوش احتیاج دارد تا بتواند الگوریتم هایی را در خود پرورش بدهد و با استفاده از آن ها به وظیفه ی خود عمل کند. وجود نقشه از این نظر مهم است که اگر ربات امدادگر پس از تلاش های بسیار یک مصدومی در اتاق خوابی که فروریخته است را پیدا کرد بتواند از طریق نقشه به انسان هایی که وظیفه ی امداد رسانی را به خوبی یاد گرفته اند اما نمی دانند که مصدوم دقیقا در کجا قرار دارد ، به آنها نشان دهد. سرعت پیدا کردن مصدومان در این عملیات بسیار بالا و با دقت بیشتری انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید :  تصاویرخیره‌کننده از معماری ایرانی در مساجد

هوش مصنوعی

این ربات ها در حال حاضر وظیفه دارند که تنها مصدوم را بیابند و نباید هیچ کاری دیگری را انجام دهند زیرا ، دانش رباتیک تا آن حد پیشرفت نکرده است که بتواند یک مصدوم را بدون آسیب به آن از جایی به جایی بهتر جابجا کند. به همین دلیل لازم است که دانش هوش مصنوعی و رباتیک پیشرفت های دیگری را به دنبال داشته باشد تا برخی از ضعف ها و کمبود ها رفته رفته برطرف شود.

بر روی این ربات های امدادگر می توان گفت که حسگر دما ، حسگر گاز دی اکسید کربن ( برای تشخیص بازدم انسان زنده) و . . . وجود دارد تا بتواند به صورت تمام خودکار خود را به مصدوم برساند. البته نوع دستی این ربات ها هم وجود دارد که توسط یک اپراتور کنترل خواهد شد.

پهپاد هم نوع دیگری از کارکرد هوش مصنوعی در زندگی روزمره هستند. ربات همان رباتی است که در امدادگر به کاربرده شده اما هوش استفاده شده کمی فرق دارد و در سطح بالاتری قرار دارد ، همچنین پلتفرم های متحرک هم با کمی تغییر در آن به کار رفته است. از پهپادها برای خیلی از مسائل امنیتی استفاده می شود. پهپاد می تواند ورود عوامل جاسوسی را تشخیص دهد و به سرعت عمل کند. در مورد استفاده از پهپادها می توان به یک مثال مهم دیگر اشاره نمود که استفاده از آن در جام جهانی برزیل است. برای برقراری امنیت در این مسابقات از ۳۰۰ نوع ربات که هوش مصنوعی در آن به کار رفته بود ، بهره بردند. از علم رباتیک و هوش مصنوعی همچنین می توان برای عملیات مرزبانی هم استفاده نمود و چالش های پیش رو را از بین برد.

بیشتر بخوانید :  تراشه‌ ی اختصاصی آمازون برای هوش مصنوعی

یکی از ربات های دیگر که بسیار کاربردی است و توسط جوانان ایرانی ساخته شده که با استفاده از هوش مصنوعی فعالیت می کند ، ربات ویژه حمل معلولین است. همانطور که می دانید که معلولین در جاهای مختلف همچون پیاده رو ها ، عبور از خیابان ، حتی برای حرکت در منازل خود نیز با مشکل روبه رو هستند و استاندارهای لازم وجود ندارد. از طرفی این مشکل است که همیشه یک فرد همراه با او باشد و کار انتقال و حمل و نقل وی را انجام دهد. این ربات می تواند معلول را با ویلچر از روی پله ها بالا ببرد و از موانع دیگر عبور کند. همچنین کار پایین آمدن از پله ها را به راحتی انجام می دهد. این ربات از خود فرد معلول بازخوردهای حیاتی می گیرد و در مواقعی که وی شرایط جسمی مناسبی ندارد حرکت را متوقف می کند.