وب

نسل های مختلف وب چه تفاوتی از نظر کاربردی با یکدیگر دارند؟

تا چندین سال پیش ، وب ۱ کارا بود که دارای یک سری خصوصیات اولیه نیز بود. اما امروزه در حال حاضر در جستجوهایی که داریم ، مبتنی بر وب ۲ یا همان وب نسل ۲ نیز است. در این قیمت از مکس قصد داریم تا تفاوت ها و همچنین برخی از ویژگی های آینده وب را توضیح دهیم.

از زمانی که پلتفرم اینترنت شکل گرفت ، سایت هایی که در آن جستجو می کنید به چنین امکاناتی مجهز نبودند و تنها یک سری نیازهای اولیه شما را برطرف می کردند. در ابتدا چند سایت شناخته شده ، چند سایت مربوط به دولت و همچنین چند سایت دانشگاهی در حال کار بودند. بدین ترتیب اگر شما در نسل اول وب یک کلمه را جستجو می کردید تا این میزان که امروزه برای شما صفحات وب در نظر گرفته می شود ، نبود. یک محتوای بسیار ساده در سایت ها بود و HTML و CSL با کاربردهایی که در حال حاضر مشاهده می شود ، در آن زمان به چنین شکلی وجود نداشت و تا این حد پیشرفته نبود. همچنین در گذشته هیچ تعاملی بین افراد برای اشتراک گذاری مطالب و . . . وجود نداشت ، در نتیجه تنها در نقش یک جستجو کننده کار می کردند.

ویکی پدیا یکی از تحولات اساسی در وب ۲ بود که امکان آپلود کردن برخی از مطالب را توسط افراد انجام داد. یک سری ضعف هایی هم در وب ۲ وجود دارد که این امکانات را با تفاوت بیشتری در نسل سوم به دید همگان قرار خواهد داد. یکی از مهم ترین اتفاقات در نسل وب ۳ استفاده از هوش مصنوعی می باشد.

بیشتر بخوانید :  باتری انعطاف ‌پذیر پاناسونیک

وب

در وب ۳ اتفاقات جدیدتری در راه می باشد. یکی از چهار تغییرات اساسی در این نسل در واقع وب سه بعدی می باشد. یعنی هر آنچه که در مرورگر خود جستجو کنید به حالت سه بعدی ، یعنی حالتی که خود شما در آن قرار دارید ، درخواهد آمد. فرض کنید که یک عکس از یک خیابان را باز کرده اید. زمانی که عکس باز می شود با حالت سه بعدی است یعنی به گونه ای است که شما را در حالت راه رفتن در آن خیابان قرار خواهد داد.

مورد بعدی وب رسانه ای می باشد.در حال حاضر امکان جستجوی یک متن از طریق جستجوی کلمات وجود دارد ، اما امکان یافتن یک ویدئو از طریق جستجوی یک کلمه وجود ندارد. در وب نسل ۳ این امکان به شما داده می شود که یک کلمه را در بین رسانه ها یا ویدئوهای مختلف از طریق سایت هایی که در این زمینه فعال هستند بیابید. این امر نشان از پیشرفت زیاد در زمینه ی رسانه ها دارد. شما همچنین می توانید یک عکس یا یک قطعه از فایل ویدئویی را در حالت جستجو قرار دهید ، در کمترین زمان ممکن ، تعداد زیادی از ویدئوهای مشابه جستجو می شود.

حالت بعدی از تغییرات ، وب فراگیر می باشد. در حال حاضر تا حدودی به این حالت نزدیک شده ایم. بدین صورت که بر روی هر وسیله ای از جمله موبایل ، تبلت ، کامپیوتر ، لپ تاپ و . . . اینترنت داشته باشیم که در حال حاضر علاوه بر مواردی که ذکر شد بر روی برخی از تلویزیون های پیشرفته هم این حالت وجود دارد. به نوعی از آن می توان به عنوان اینترنت اشیاء هم یاد کرد.

بیشتر بخوانید :  دوربین شیائومی با قابلیت 360 درجه و لرزشگیر دیجیتال

تغییر آخر در نسل سوم ، وب مفهومی می باشد. منظور از این واژه همان کاربرد هوش مصنوعی می باشد. فرض کنید که هوش مصنوعی در داخل کامپیوتر قرار دارد ، در صورتی که مشکلی رخ دهد این هوش خودبه خود در وب به دنبال مشکل رفته و آن را حل می سازد و دیگر نیازی به پیگیری های شما نیست. این تغییرات در عرض چند ماه رخ نمی دهد اما رفته رفته به چنین تغییراتی نزدیک خواهیم شد و شما با تغییرات چشمگیری روبه رو خواهید شد.