پردازنده مشترک اینتل و ای ام دی

پردازنده مشترک اینتل و ای ام دی

با رونمایی کمپانی اینتل از سی پی یو ی مشترک خود و ای ام دی، رسما جنگ این کمپانی ها با کمپانی انویدیا شروع شد.

پردازنده مشترک اینتل و ای ام دی

بالاخره انتظار‌ ها به پایان رسید و پس از سال‌ ها شایعه و گمانه‌ زنی، لحظاتی پیش در کنفرانس کمپانی اینتل در نمایشگاه CES 2018 محصول مشترک دو غول دنیای پردازنده‌ های کامپیوتری به‌ شکل رسمی معرفی شد. به گفته‌ ی مدیران کمپانی اینتل، پردازنده‌ ی جدید این کمپانی برای نخستین بار نیاز به کارت گرافیک جداگانه را به‌ طور کامل رفع می‌ کند. این موضوع به ساخت لپ‌ تاپ‌ هایی باریک‌ و سبک‌ تر، البته با قدرت پردازشی  بالا منجر می‌ شود.

دو نسخه از پردازنده‌ ی خود را با واحد گرافیکی متفاوت ای ام دی

کمپانی اینتل در حال حاضر دو نسخه از پردازنده‌ ی خود را با واحد گرافیکی متفاوت ای ام دی عرضه می‌ کند. نمونه‌ ی نخست که نام RX Vega M GL را به یدک می‌ کشد، برای لپ‌ تاپ‌ ها و دستگاه‌ های قابل حمل توسعه یافته است. اما نمونه‌ ی دیگر که کد GH را در انتهای نام واحد گرافیکی خود مشاهده می کنید، برای دسکتاپ‌ ها و محصولات قدرتمند‌ تر توسعه یافته است. نمونه‌ ی GL در سرعت کاری کم تر ۹۳۱ و ۱۰۱۱ مگاهرتز فعالیت می‌ کند و از ۲۰ واحد پردازشی بهره می‌ برد. این واحد گرافیکی با پردازنده‌‌ های نسل هشتم Core i5 یا Core i7 همراه خواهد شد. این در حالی است که مدل GH به ۲۶ واحد پردازشی با سرعت کاری ۱۰۶۳ و ۱۱۹۰ مگاهرتز مجهز است و تنها پردازنده‌ ی i7 نسل هشتم کمپانی اینتل را در کنار خود می‌ بیند. برای مقایسه، بد نیست بدانید که پردازنده‌ ی موبایل APU کمپانی ای ام دی در قدرتمند‌ ترین مدل خود از ۱۰ واحد پردازشی در بخش گرافیکی بهره می‌ برد.

بیشتر بخوانید :  حمله هکرها به ایرانسل

سرعت بیشتر

طبق ادعای کمپانی اینتل ،در لپ‌ تاپ‌ ها ماژول RX Vega M GL و در بازی Hitman، کاربران ۱.۴ برابر سرعت بیشتری نسبت به پردازنده‌ ی گرافیکی قدرتمند GTX 1050 کمپانی انویدیا تجربه خواهند کرد که در نوع خود خارق‌ العاده است. نمونه‌ ی قدرتمند‌ تر GH پردازنده‌ ی گرافیکی وگا نیز در دسکتاپ‌ ها ۱۰ درصد عملکرد بهتری نسبت به پردازنده‌ ی محبوب GTX 1060 Max-Q کمپانی انویدیا در کنار پردازنده‌ ی اصلی Core i7-7700HQ خواهد داشت. این موضوع بدان معنی است که با پردازنده‌ ی مشترک کمپانی اینتل و کمپانی ای ام دی در عموم بازی‌ های روز و در رزولوشن ۱۰۸۰P، به نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه دست خواهید یافت. این ارقام برای پردازنده‌ ی یکپارچه حقیقتا فوق‌العاده است. کمپانی اینتل در پاسخ سؤال خبرنگاران مبنی بر استفاده از هسته‌ های وگا در این واحد پردازشی، اعلام کرد که این هسته‌ ها به‌صورت سفارشی توسط ای ام دی برای اینتل توسعه یافته‌ اند و البته شباهت زیادی به نمونه‌ های RX Vega مورد استفاده در دسکتاپ‌ ها دارند.

قدرت زیاد پردازشی ای ام دی

کمپانی اینتل برای بهره بردن از قدرت زیاد پردازشی ای ام دی، چیپ جدیدی توسعه داده است؛ این چیپ عریض اکنون توانایی حمل هسته‌ های پردازشی ای ام دی و اینتل را دارد. البته بخش حافظه‌ ی فوق‌ سریع HBM2 نیز در کنار واحد پردازشی وگا روی این چیپ به چشم می‌ خورد. اما چالش اصلی کمپانی اینتل برای توسعه‌ ی این چیپ جدید، توسعه‌ ی باند ارتباطی جدید و سریعی است که امکان ارتباط لحظه‌ ای حجم گسترده‌ ی داده‌ های ماژول‌ های حافظه و پردازنده‌ ی گرافیکی وگا را اماده‌ کند. EMIB ا(Embedded Multi-Die Interconnected Bridge) وظیفه‌ ی این امر را بر عهده گرفته است و به گفته‌ ی کمپانی اینتل، پهنای باند بالای آن گلوگاهی برای وگا ایجاد نخواهد کرد. هشت لین نسل سوم PCI Express نیز وظیفه‌ ی اتصال پردازنده‌ ی اصلی و گرافیکی را برعهده دارند.

بیشتر بخوانید :  فروش کامل نخستین مدل 128 گیگابایتی گلکسی اس 8 پلاس در کره جنوبی

بخش پردازنده‌ ی اصلی

اما در بخش پردازنده‌ ی اصلی، کاربران از ۴ هسته‌ ی پردازشی و در مجموع ۸ واحد پردازشی با سرعت ۲.۸ تا ۳.۸ گیگاهرتز برای نمونه‌ ی Core i5-8305G و سرعت ۳.۱ تا ۴.۲ گیگاهرتز برای پردازنده‌ ی Core i7-8809G بهره خواهند برد. واحد پردازشی HD 630 کمپانی اینتل نیز برای تأمین توان مورد نیاز امور رده پایین مانند تماشای فیلم در دسترس خواهد بود.

به گفته‌ی کمپانی اینتل، دستگاهی که به این پردازنده‌ ی جدید مجهز باشد، ضخامتی حدود ۱۷ میلی‌متر، ۲ کیلوگرم وزن و ۹.۳ ساعت عمر باتری خواهد داشت. کمپانی اینتل برای نمایش پیشرفت پردازنده‌ ی جدید خود، به مقایسه‌ ی مشخصات حدودی محصولات مجهز به آن با دستگاه‌ های قدرتمند با عمر بیش از سه سال پرداخته است که برای ارائه‌ ی این حد، از نزدیک به ۳۳ میلی‌ متر ضخامت، ۴.۷ ساعت عمر باتری و در بهترین شرایط ۲.۷ کیلوگرم وزن داشتند.