LASSO

lasso ابزار انتخاب و نحوی کار در فتوشاپ (Adobe_photoshop_2018)

lasso tool یکی دیگر از گروها ی ابزار انتخاب فتوشاپ است نام دیگر این ابزار کمند است  و کلید میانبر آن کلید L است و  شامل یک خانواده سه تایی و از این ابزار برای انتخاب دور تصاویری که شکل هندسی منظمی ندارند، استفاده میشود.

 

آموزش ابزار انتخاب Lasso در فتوشاپ

در این اموزش از فتوشاپ  در مورد نحوی انتخاب با یکی دیگر از گروهای ابزار انتخاب آشنا خواهیم شدابزار انتخاب خانواده lasso tool یا کمند که شامل سه ابزار است .

برای کار با ابزار lasso tool می توانیم از منوی ابزار آن را انتخاب کنیم یا از طریق کلید میانر آن کلید L را از صفحه کلید فشار دهیم.

 

lasso

 

ابزارlasso too از ۳ زیرمجموعه تشکیل شده است

ابزار lasso tool (کمند آزاد)

ابزار  lasso : اولین گزینه آن خود lasso tool است ویژگی که به ابزار یا ماوس ما میده اشاره گر ماوس را به صورت خودکار در می آورد و ما می توانیم از طریق  آن یک نقاشی را طراحی کنیم یا دور هر شکل را  انتخاب کنید. و یا ناحیه ی مورد نظر را با حرکت آزاد دست انتخاب کنید و در پایان به نقطه ی شروع برگردید.مانند شکل زیر:

lasso

 

اگر در انتها به نقطه شروع برنگردید فتوشاپ به طور اتوماتیک یک خط مستقیم از نقطه ی پایان به نقطه ی آغاز رسم می کند.

 

LASSO

 

ابزار Polygonal Lasso Tool (کمند چند ضلعی)

ابزار دوم از گروه انتخاب lasso tool ابزار Polygonal Lasso Tool این ابزار نیز مانند ابزار lasso tool عمل می کند با این تفاوت که در خط ها راست جابجا می کند و دیگر اشاره گر ماوس ما به صورت شکست شکست عمل نمی کند بلکه به صورت خط کش است این ابزار در  انتخاب آبجکت ها که به صورت هندسی شکست هستند مثل دیوار ها وساختمان ها خیلی کمک می کند.با انتخاب این ابزار میتوانید به صورت چند ضلعی و زاویه دار ناحیه خود را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید :  ویرایش کردن آنلاین فایل های PDF؛ به همراه توضیحات...

ابزار Magnetic Lasso Tool ( کمند مغناطیسی)

مهم ترین ابزار در این خانواده  این ابزار است که همانطور که از اسمش مشخص است یک قابلیت ربایش دارد .

این ابزار برای جاهای که کنتراست رنگی دارد میتونه خیلی مفید باشه مانند تصوی زیر:

LASSO

 

اگر ما بخواهیم از این ابزار کل پرتغال را انتخاب کنیم کافیه که اشاره گر ماوس را روی اولین نقطه روی پرتغال قرار دهیم و براساس خاصیت آهنربایی که دارد. طرح رو بر اساس رنگ ،به صورت هوشمند شناسایی و انتخاب می‌کند. این ابزار زمانی که مرز بین ناحیه مورد نظر و پس زمینه با هم متفاوت باشد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.و به صورت زیر شکل را نقطه گذار و انتخاب میکند.

 

lasso

 

نکته: اگر نقطه ای اشتباه علامت گذاری شده باشد می توانید به وسیله کلید Delete  یا Backspace نقاط قبلی را حذف کنید.

کلید میانبر: با انتخاب گزینه shift + L  می توانید ابزار lasso  خود را تغییر دهید  و ابزار مورد نظر را انتخاب کنید.

 

تنظیمات ابزار انتخاب  Magnetic Lasso Tool در Options bar

هر گاه یکی از ابزارها در قسمت جعبه ابزار در حالت انتخاب باشد، در (نوار بالای صفحه) Option bar ، تنظیمات مربوط به همان ابزار فعال می شود.که گزینه ها اول در مباحث قبل ذکر شده و این چهار گزینه در این ابزارمتفاوت هستش.

 

option

 

 

۱- Width : با عددی که در این کادر وارد می کنید پهنای دامنه ی حرکت ماوس برای یافتن لبه ی تصویر، برحسب پیکسل تغییر می کند.اما توصیه می شود برای تصاویری که از لبه های نرم برخوردار هستند این مقدار را بالا بگذارید چون کنتراست بالایی ندارند اما هر چقدر به لبه نزدیکتر بشه برای ابزار پیدا کردند لبه کار سخت تر می شود اما برای تصاویر ی که از  لبه های سختی برخوردارند و کنتراست کاریی کمی بالاتر است می تواند این عدد را پایین تر انتخاب کرد.

بیشتر بخوانید :  گوشی آیفون و ثبت عکس های هنرمندانه توسط سیستم عامل iOS 10

۲- Contrast  : مقدار تفاوت روشنایی در لبه های تصویر است که بر حسب درصد مشخص می شودیعنی کنتراست بین آبجکت و background چقد باشه تا ابزار تشخیص بده و کار انتخاب را انجام دهد.

۳-Frequency : این گزینه جهت افزایش و یا کاهش نقاط علامت گذاری مورد استفاده قرار می گیرد.هر چقدر این عدد بزرگتر باشد نقاط علامت گذاری بیشتر خواهد بود.در تصاویری که لبه ها تیزی دارند و دارای جزئیات بالاتر هستند باید نقاط بالایی را برای آنها انتخاب کرد و بر عکس .

۴- use tablet pressure to change pen weight: برای استفاده تبلت ها و قلم نوری می باشد.

امیدوارم که از این آموزش که نحوی انتخاب تصاویر با استفاده از ابزار lasso tool ابزار دیگری از فتوشاپ هستش مورد استفاده واقع گردد.

موفق و پیروز باشید